معرفی رشته دندان پزشکی

معرفی رشته دندان پزشکی

رشته دندان پزشکی چیست؟

معرفی رشته دندان پزشکی

 رشته دندان‌پزشکی از رشته‌های سخت ازنظر قبولی و تحصیل است. در این مطلب سعی شده به بیشتر سؤالات درباره رشته دندان‌پزشکی ازجمله اینکه تعداد دروس واحدهای عملی نظری رشته، تخصص‌های دندان‌پزشکی، آزمون‌های رشته دندان‌پزشکی در خارج کشور و میزان درصدهای قبولی و مهم‌تر اینکه چه کسی توانایی تحصیل در این رشته را دارد و میزان درآمد دندان‌پزشک‌ها چقدراست؟ و آیا بدون کنکور می‌توان در این رشته تحصیل کرد؟ و.پاسخ داده‌ایم. همچنین می‌توانید در انتهای مقاله سؤالات خود را با ما در میان بگذارید پاسخگوی شما دکتر محسن مراد زاده خواهد بود که خود در این رشته تحصیل نموده و تمامی نکات را درباره این رشته می‌دانند.

شما می‌توانید با دیدن این کتاب از نحوه قبولی دکتر محسن مراد زاده در رشته دندان‌پزشکی در دانشگاه شهید بهشتی تهران آشنا شوید و ترفندهای قبولی را به کار بگیرید.

لینک دانلود کتاب اسرار پشت پرده کنکور

دندان پزشکی ودندان پزشک بودن

رشته دندان پزشکی چیست؟

همان‌طور که گفته شد رشته دندان‌پزشکی جزء رشته‌های بسیار سخت اما پرطرفدار است و این فقط در ایران صدق نمی‌کند بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر نیز این رشته خواهان‌های بسیاری دارد اما شرایط قبولی در رشته‌های پزشکی در تمام کشورها متفاوت از یکدیگر است در ادامه درباره نحوه قبولی در رشته‌های پزشکی صحبت خواهیم کرد.

دندان‌پزشکی یک علم تخصصی است که سلامت دهان و دندان را به‌عنوان عضوی مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی می‌باشد. کسانی که می‌خواهند در آینده به‌عنوان یک‌دندان پزشک فعالیت کنند باید این را بدانند که راه تقریباً سختی را در پیش دارند؛ و حتماً مطمئن باشید که می‌توانند سختی‌های این مسیر طولانی را بپذیرید؛ چنانچه بسیاری از دانشجویان به‌سختی وارد رشته دندان‌پزشکی می‌شوند اما بعد از مدتی متوجه می‌شوند که به آن علاقه‌ای ندارند و مسیر خود را اشتباه رفته‌اند پس قبولی در این رشته قدم اول برای موفقیت است ادامه راه بسیار مهم‌تر از قدم اول خواهد بود؛ اما آنچه لازم به بازگوی آن می‌بینم ابتدا در مورد این رشته تحقیق کنید.

آشنایی با رشته دندان‌پزشکی

آشنایی بارشته دندان پزشکی

دندان‌پزشکی جزء رشته‌های پزشکی محسوب می‌شود؛ و از این‌سو بسیاری از درس‌ها و تحصیل در دندان‌پزشکی جزء پزشکی حساب می‌شود.

دانشجویان این رشته باید از حوصله و البته علم خوبی برخوردار باشند زیرا که دندان‌پزشک به تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان می‌پردازد. عده‌ای براین باورند که دندان‌پزشکی صرفاً یک کار عملی و تکنیکی می‌باشد، درحالی‌که اگر دانشجوی دندان‌پزشکی تنها فن و تکنیک این رشته را فراگرفته باشد اما در علوم پایه علم چندانی نداشته باشد درنهایت یک‌دندان سازاست نه یک‌دندان پزشک.

همچنین دندانپزشکی به معنای پیشگیری، تشخیص و درمان اختلالات و بیماری‌های دهان، دندان، فک و لثه است. سلامت دندان و دهان می‌تواند بر سلامت کل بدن انسان تأثیر بگذارد. بسیاری از مردم رشته دندانپزشکی را صرفاً به‌عنوان معاینه دندان‌ها و درمان پوسیدگی‌های دندان می‌شناسند؛ اما این‌یک دیدگاه بسیار محدود از رشته دندانپزشکی است. دندان‌پزشکی بر تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ها و اختلالات موجود در حفره دهان و ساختارهای مجاور آن متمرکز است.

آیا من می‌توانم دندان‌پزشک خوبی باشم؟

سختی‌ها و معایب رشته دندان‌پزشکی از زبان یک‌ دندان پزشک بخوانید:

تخصص های دندان پزشکان

یک مسئله‌ای که خیلی مهم است و خیلی از دانشجوهای دندانپزشکی با این مشکل درگیر هستند. این است که احساس می‌کنند نمی‌توانند دندان‌پزشک‌های خوبی باشند. افرادی که به خاطر مثلاً حیثیت اجتماعی دندان‌پزشکی انتخاب کرده‌اند یا به خاطر درآمدش به این رشته آمده‌اند، اما احساس می‌کنند که توانایی‌های لازم برای دندانپزشکی را ندارند.

سختی های دندان پزشکی:

دندانپزشکی برخلاف ظاهر که اکثر عموم فکر می‌کنند یک کار خیلی ساده است، برعکس یکی از تخصص‌های سخت است در حوزه پزشکی. به خاطر اینکه علاوه بر اینکه پزشکی است، علم زیادی نیاز دارد؛ یعنی دقیقاً مثل همان دانشجوی پزشکی باید تا صبح مطالعه کرد و کتاب‌های خیلی سنگین و بزرگ برای هرکدام از درس‌ها را خواند، جدای از علمش، یک قسمت از هنر هم دارد که اسم کتاب رفرنس گروه ترمیمی، علم و هنر است، دندانپزشکی هم دو بخش دارد، علم و هنر. جدا از آن علم که طبیعتاً چون وابسته به علوم پزشکی است سنگین است، یک قسمت هنری هم دارد. یک دندان‌پزشک علاوه بر علم باید یک هنرمند هم باشد. کارهای دندانپزشکی خیلی فرقی باکارهای هنری ندارد.

اگر یک نفر خیلی استعداد در این زمینه نداشته باشد ممکن است احساس کندنمی تواند کارهای دندانپزشکی رو به‌خوبی انجام بدهد و این مشکل شایعی است که شاید بیشتر از نصف دانشجوهای دندانپزشکی بعدازاینکه دوره علوم پایه تمام می‌شود، چهار و پنج ترم می‌گذرد و وارد درس‌های عملی می‌شوند این را حس می‌کنند که مثلاً ترمیمی رو نمی‌توانند خوب انجام بدهند، چون یک بخش علمی دارد که بلد هستند اما یک بخش هنری دارد که تازه در شرایط ویژه شما باید انجام بدید؛ یعنی در حفره دهان باید هنر خود را پیاده کنید که دسترسی سختی دارد و با این مشکل روبرو می‌شوند که ما این کار و بلد هستیم اما نمی‌توانیم انجام دهیم یا به‌خوبی نمی‌توانیم انجام بدهیم و این مشکلی است که تقریباً گریبان گیر نصف دانشجوهای دندانپزشکی می‌شود و خیلی‌ها را از اینکه به این رشته آمدند پشیمان می‌کند. این‌یک توانایی خیلی مهم است که اکثراً به آن توجه نمی‌کنند و دانشجویانی باید وارد دندانپزشکی شوند که علاقه به کار عملی دارند و به کارهای هنری علاقه دارند. این‌ها می‌توانند دندان‌پزشک‌های خیلی خوبی شوند.

نحوه تحصیل در رشته دندان‌پزشکی در ایران

تحصیل درشته دندان پزشکی

متقاضیان این رشته بعد از گرفتن مدرک دیپلم خود البته در ایران باید این‌گونه عمل کنند که در آزمون‌های علوم تجربی شرکت نمایند؛ و بعد از آوردن رتبه قبولی می‌توانند تحصیل کنند. در ایران تنها در دانشگاه‌های دوره روزانه و پردیس خودگردان وهم چنین دانشگاه آزاد ارائه می‌شود. علاوه بر ارائه رشته‌های بدون کنکور سرسری دانشگاه‌های علمی کاربردی و آزاد نیز ۸۵ درصد از ظرفیت‌های خود را به جذب پذیرش دانشجویان بر اساس سوابق تحصیلی آن‌ها اختصاص داده‌اند و این یعنی تحصیل در رشته‌های پزشکی عملاً بدون کنکور صورت نمی‌گیرد. البته رشته‌های پیراپزشکی می‌توانند بدون کنکور در دانشگاه آزاد و… تحصیل نمایند.

جدول زیر نمونه‌ای از درصدهای قبولی را در رشته دندان‌پزشکی نمایش می‌دهد:

کارنامه قبولی دندانپزشکی ۹۸ – ۹۹ و حداقل درصدلازم برای دندانپزشکی سرا سری در سهمیه منطقه ۱

رتبه درزیر گروه یک دانشگاه محل قبولیمحل سکونت
ادبیات فارسیزبان عربیدین وزندگیزبان خارجیزمین شناسیریاضیاتزیست شناسیفیزیکشیمی
۱۱۷۳دانشگاه علوم پزشکی اردبیلاردبیل۶۰۹۰٫۷۸۴۳۷٫۴۰۶۳٫۴۷۷٫۴۶۸٫۹۶۷٫۷
۱۲۴۸دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاهکرمانشاه۶۱٫۴۸۰۶۵٫۴۷۸٫۷۰۵۲٫۳۷۵٫۴۷۱٫۲۸۶٫۳
۱۲۸۳دانشگاه علوم پزشکی بیرجندبیرجند۹۲۷۶۷۷۳۷٫۴۰۵۳٫۴۷۴۵۳٫۴۶۵٫۷
۱۳۵۱دانشگاه علوم پزشکی بوشهربوشهر۴۸۷۷٫۴۸۷۶۰۲۰۵۱٫۲۸۱٫۴۷۲٫۳۶۳٫۸
۱۴۹۵دانشگاه علوم پزشکی زاهدانزاهدان۶۹٫۴۷۱۸۸۴۲٫۷۶٫۷۴۸٫۹۸۱٫۴۵۲٫۳۶

کارنامه قبولی دندانپزشکی ۹۸ – ۹۹ و حداقل درصد لازم برای دندانپزشکی سراسری در سهمیه منطقه ۲

رتبه درزیر گروه یک دانشگاه محل قبولیمحل سکونت
ادبیات فارسیزبان عربیدین وزندگیزبان خارجیزمین شناسیریاضیاتزیست شناسیفیزیکشیمی
۱۴۶۲دانشگاه علوم پزشکی زنجانزنجان۷۲۶۸۷۸٫۷۵۲۴۶۲٫۳۸۶۵۳٫۴۷۴٫۶
۱۵۵۱دانشگاه علوم پزشکی قمقم۶۰۷۴٫۷۷۰٫۷۶۵٫۴۰۸۱٫۲۷۸٫۷۶۷٫۸۷۸٫۵
۲۱۱۶دانشگاه علوم پزشکی زاهدانزاهدان۲۴۴۲٫۷۶۰۶۰۰۶۸٫۹۸۶٫۷۷۷٫۸۶۴٫۸
۲۱۲۹دانشگاه علوم پزشکی زاهدانزاهدان۵۲۷۸٫۷۱۰۰۶۲٫۷۲٫۷۵۳٫۴۷۹٫۴۲۷٫۸۶۹٫۷
۲۱۵۸دانشگاه علوم پزشکی زاهدانزاهدان۵۳٫۴۵۶۷۶۶۲٫۷۲۰۶۴٫۵۸۰٫۷۵۶٫۷۶۸٫۷

کارنامه قبولی دندانپزشکی ۹۸ – ۹۹ و حداقل درصد لازم برای دندانپزشکی سراسری در سهمیه منطقه ۳

رتبه درزیر گروه یک دانشگاه محل قبولیمحل سکونت
ادبیات فارسیزبان عربیدین وزندگیزبان خارجیزمین شناسیریاضیاتزیست شناسیفیزیکشیمی
۷۱۰دانشگاه علوم پزشکی شهرکردشهرکرد۴۴۶۵٫۴۶۲٫۷۶۶٫۷۱۶۴۵٫۶۸۶٫۷۷۸٫۹۸۲٫۹
۹۵۲دانشگاه علوم پزشکی زاهدانزاهدان۵۶۸۲٫۷۸۵٫۴۲۶٫۷۰۵۸٫۹۸۲۵۲٫۳۶۲٫۸
۹۹۷دانشگاه علوم پزشکی رفسنجانرفسنجان۶۶٫۷۷۷٫۴۷۷٫۴۴۴۳۰٫۷۵۱٫۲۸۲٫۷۶۳٫۴۷۰٫۶
۱۲۶۹دانشگاه علوم پزشکی رفسنجانرفسنجان۴۱٫۴۶۲٫۷۷۲۴۵٫۴۰۷۱٫۲۷۸٫۷۷۵٫۶۷۰٫۵
۱۳۸۳دانشگاه علوم پزشکی زاهدانزاهدان۶۰۸۹٫۴۸۱٫۴۴۶٫۷۶٫۷۴۸٫۹۷۴٫۷۵۲٫۳۶۶٫۷

برای دیدن درصد قبولی رشته علوم تغذیه کلیک کنید.

دوره‌های ارائه‌شده در رشته دندان‌پزشکی

دوره های دندان پزشکی

محتوای دوره:

این مقطع دارای دو دوره مجزای ۲ و ۴ ساله است.

علوم پایه:

که در ۲ سال اول دانشجویان واحدهای علوم پایه مثل بیوشیمی، آناتومی، بافت‌شناسی، فیزیولوژی، ژنتیک، میکروب‌شناسی و ایمنی‌شناسی را می‌گذرانند.

کارآموزی:

بعد از ۲ سال وارد دوره تخصصی دندانپزشکی شده و دروس اختصاصی خود را درزمینهٔ آسیب‌شناسی فک و دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، پروتزهای ثابت و اکلوژن، پروتزهای متحرک و فک و صورت، پریودنتولوژی، ترمیمی و مواد دندانی، بیماری‌های دهان و دندان، جراحی دهان و فک و صورت، دندانپزشکی کودکان و رادیولوژی دهان و فک و صورت می‌گذرانند؛ و در نهایت می‌توانند بیماری‌های دهان و دندان را تشخیص داده و در حد یک دندان‌پزشک عمومی نسبت به درمان آن‌ها اقدام کنند.

دوره‌های دندان‌پزشکی از تجربیات دندان‌پزشکان:

دوره های دندان پزشکی

دندانپزشکی جزو سه رشته پرطرفدار تجربی است، در کنار پزشکی و داروسازی. دندانپزشکی یک دوره شش‌ساله ۱۲ ترم است، البته دندانپزشکی عمومی ۶ ساله است که بعد آن تخصص دارد که تخصص‌ها را در قسمت‌های بعدی بررسی می‌کنیم. خود دوره عمومی تقریباً سه بخش است یک بخش علوم پایه، ترم ۱ تا ۴ یعنی دو سال اول رو پوشش می‌دهد. در علوم پایه درس‌ها اکثراً با دانشکده پزشکی می‌باشد و بچه‌های دندانپزشکی بیشتر با استادهای دانشکده پزشکی و درس‌های عملی مشترک با آن‌ها در دانشکده پزشکی انجام می‌شود و در این دوره درس‌هایی مثل آناتومی بدن، فیزیولوژی کل بدن، فارماکولوژی، بیوشیمی و باکتری‌شناسی را تدریس می‌کنند.

علوم پایه دندان پزشکی وپزشکی

 علوم پایه دندانپزشکی باپزشکی خیلی فرقی ندارد و تقریباً ۹۰ درصد همان علوم پایه پزشکی را دندانپزشکی‌ها هم می‌خوانند و در دوره علوم پایه‌یک اطلاعات کلی نسبت به بدن انسان پیدا می‌کنند. بعد از چهار ترم یک آزمون تحت عنوان آزمون علوم پایه که آزمون نسبتاً ساده‌ای است و کمتر پیش می‌آید کسی قبول نشود را می‌گذرانند. با قبولی در این آزمون می‌توانند به مرحله بعد راه یابند. مرحله دوم که در دندانپزشکی است، مرحله فانتوم یا شبیه‌ساز دندانپزشکی می‌باشد. فانتوم تقریباً از ترم ۳ شروع می‌شود و بااینکه در مرحله بعدی قرار دارد اما در علوم پایه شروع می‌شود و تا ترم ۷ ادامه می‌یابد.

مرحله بعدی فانتوم :

در فانتوم، بچه‌ها رو مدل‌های غیرزنده کار می‌کنند. مثلاً برای تمرین عصب‌کشی روی دندان‌های کشیده شده کار می‌کنند و آن‌ها را عصب‌کشی می‌کنند. یا مثلاً برای درس پروتز کامل یا روکش، روی دندان کار میکنند و برای همه درسها به همین شکل. قبل از اینکه وارد کلینیک شوندو روی آدم واقعی و بیمار کار کنند، قبلش لازم است که فانتوم رو گذرانده باشند و بعد وارد کلینیک شوند. برای عصب کشی در کلینیک نیز باید دو فانتوم خیلی سنگین اندو یک و اندو دو رو هم بگذرانند تا اجازه داشته باشند بر روی بیمار کار کنند. یا مثلاً اگر بخواهند ترمیمی انجام دهند برای یک‌دندان، حتماً لازم است قبلاً در فانتوم ترمیمی مراحل را گذرانده باشند و به‌اندازه کافی تمرین کرده باشند.

مرحله کلینیک:

مرحله سوم مرحله کلینیک است و دانشجوها از این به بعد روی بیمار کار می‌کنند. کلینیک درس‌های مختلف، درترم های مختلف شروع می‌شود. اولین‌ترم اما تقریباً ترم ۶ است که در این ترم اولین کار در کلینیک یک دست‌دندان کامل برای یک مریض بدون دندان می‌سازید. هم‌زمان با همان ترم ۶ دوفانتوم دیگر دارید و هرچه جلوتر میریم کلینیک‌ها بیشتر و بقیه درسای نظری و یا فانتوم کمتر است. بعدازاینکه به ترم ۱۰ ۱۱ و ۱۲ برسیم در این سه ترم عملاً دیگر درس نظری نداریم و کلاً کار کلینیک که روی بیمار انجام خواهد شد.

درس‌های تدریسی در رشته دندان‌پزشکی

درس‌های پایه رشته دندانپزشکی

درس های دندان پزشکی

درس‌های پایه به درس‌هایی گفته می‌شوند که زمینه‌ساز ورود دانشجو به درس‌های اصلی و تخصصی و فراگیری آن‌هایند. در این رشته درس‌های پایه جمعاً به تعداد ۴۳ واحد درسی است که عبارت‌اند از: فیزیک پزشکی، بیوشیمی، بافت‌شناسی انسانی، جنین‌شناسی، تشریح، ژنتیک انسانی، میکروب‌شناسی، ایمنی‌شناسی،فیزیولوژی،روانشناسی عمومی، آسیب‌شناسی عمومی.

درس‌های تخصصی دندانپزشکی

درس ها دندان پزشکی

درس‌های تخصصی به درس‌هایی گفته می‌شود که اطلاعات و آگاهی‌های لازم را درباره رشته تخصصی به دانشجو داده، او را با مفاهیم تخصصی و عمده رشته موردنظر آشنا می‌کند و آموزش‌های لازم را به او می‌دهند.

در رشته دندانپزشکی درس‌های تخصصی عبارتند از: کالبدشناسی و مرفولوژی دندان، زبان خارجی اختصاصی، جنین و بافت‌شناسی فک و دهان، آسیب‌شناسی دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، بیماری‌های دهان و تشخیص، بیولوژی دهان، پریودنتولوژی، دندان‌پزشکی ترمیمی (پروتز متحرک پارسیل، پروتز ثابت، پروتز کامل) جراحی دهان و فک و صورت، دندانپزشکی کودکان، رادیولوژی دهان، گوش و حلق و بینی، نظام پزشکی و طب قانونی، بهداشت عمومی و اکولوژی، بهداشت محیط زیست، دندانپزشکی مجتمعی، بیماری‌های روانی، بیماری‌های درونی، فارماکولوژی، بهداشت دهان و تغذیه و دندانپزشکی پیشگیری مواد دندانی و پایان‌نامه (رساله)‌.

دانشجویان در سال چهارم با تائید استاد راهنما، موضوعی را برای پایان‌نامه انتخاب و راجع به آن تحقیقاتی را آغاز می‌نمایند، ولی واحد پایان‌نامه در سال آخر محاسبه خواهد گردید که در آن زمان دانشجو پایان‌نامه را به هیات داوران منتخب ارائه و از آن دفاع می نماید.

تخصص های دندان‌پزشکی

بهترین تخصص ها دردندان پزشکی

به‌طورکلی ۹ زمینه تخصصی در رشته دندانپزشکی وجود دارد:

  1. بهداشت عمومی دندانپزشکی
  2. آندودنتیکس (کانال‌های ریشه)
  3. آسیب‌شناسی دهان، فک و صورت
  4. رادیولوژی دهان، فک و صورت
  5. جراحی دهان، فک و صورت
  6. ارتودنسی و ارتوپدی دندانپزشکی
  7. دندانپزشکی کودکان
  8. پریودنتیکس (بیماری لثه)
  9. پروتزهای دندانی (ایمپلنت)

توضیحات درباره تخصص دندان‌پزشکی ازنظر دندان‌پزشکان:

تخصص های دندان پزشکی

خوب تخصص‌های دندانپزشکی زیاد هستند من اینجا فقط مواردی که مهم‌تر و پول‌سازتر هستند را معرفی می‌کنم. دو تخصص اولی که اصولاً رتبه‌های برتر تمایل دارند ادامه دهند؛ ارتودنسی و دومی رادیولوژی دو تخصصی هستند که تقریباً دوره تحصیلی آن‌ها کوتاه است. دوره رادیولوژی ۲ سال و ارتودنسی ۳ سال است و تخصص‌های ساده‌ای‌ هم هستند و خیلی سنگین و اذیت کن نیستند و درعین‌حال خیلی کارهای پردرآمد دارند که با هر دو همه آشنایی دارند که چی هستند که ارتودنسی چیست؟ و رادیولوژی چیست؟

تخصص جراحی فک وصورت

تخصص بعدی، تخصص جراحی فک و صورت است که فقط از دندان‌پزشکی می‌شود وارد شد یعنی از پزشکی جراحی فک و صورت ندارد فقط دندان‌پزشک‌ها می‌توانند جراحی فک و صورت بگیرند این هم واضح است که پایه فک و صورت جزو مهم‌ترین منطقه جراحی بدن است و خیلی هم حساس هستند و طبیعتاً جراح‌های فک و صورت هم کار خیلی سختی پیش رودارند چون ناحیه صورت پیچیده‌ترین ناحیه بدن انسان می‌باشد و هم کار پر درآمدی هم است چون کار سختی است، جراحی فک و صورت پنج سال طول می‌کشد و جراحی فک و صورت در کنار تخصص ارتوپدی پزشکی و جراحی زنان این سه تخصص سخترین تخصص‌ها در کل فیلد پزشکی هستند.

تخصص ترمیمی وزیبایی

تخصص بعدی، تخصص ترمیمی و زیبایی است که این هم جدیداً خیلی معروف شده و جدیداً خیلی به آن بهاداده شده و تخصص نسبتاً ساده و پردرآمد محسوب می‌شود؛ و تخصص بعدی که قدیمی‌ترین تخصص دندان‌پزشکی هم است تخصص پروتز می‌باشد؛ فکر می‌کنم که پردرآمدترین هم باشد.

تخصص پروتز

تخصص پروتز کل کارهای تخصصی که شی مصنوعی در دهان قرار داده شود چون کلمه پروتز به هر چیز مصنوعی که در بدن قرار داده می‌شود می‌گویند. پروتز حالا روکش‌های دندانی، روکش‌هایی که می‌آید روی ایمپلنت و پروتزهای متحرک مثل دندان مصنوعی‌ها، انواع مختلفی دارند که همه این‌ها جزو تخصص‌های پروتز قرار می‌گیرند.

دانشگاه‌های برتر دندانپزشکی جهان

دانشگاه های برتر جهان دندان پزشکی

ازجمله دانشگاه‌های برتر جهان می‌توان دانشگاه‌های زیر رانام برد:

دانشگاه کینگزکالج لندن

کینگز کالج  لندن یکی از ۲۵ دانشگاه برتر جهان و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های انگلستان است. کینگز بیش از ۲۷۶۰۰ دانشجو از ۱۵۰ کشور جهان و حدود ۶۸۰۰ کارمند دارد. بر اساس رتبه‌بندی QS دانشگاه کینگز کالج لندن به همراه مرکز آکادمیک دندانپزشکی هلند، دومین دانشگاه برتر دندانپزشکی در جهان محسوب می‌شود.

مرکز آکادمیک دندانپزشکی هلند ACTA

ACTA یک دانشکده دندان‌پزشکی مستقل است که توسط یک همکاری مشترک بین دانشگاه آمستردام و دانشگاه VU وریج آمستردام به وجود آمده است. ACTA قصد دارد به اجرای مأموریت‌های هر دو دانشگاه کمک کند. در ACTA تحقیقات علمی صورت می‌پذیرد، برنامه‌های آموزشی دندانپزشکی برگزار می‌شود و درزمینهٔ دندانپزشکی به بیماران، خدمات درمانی ارائه می‌شود.

و از دانشگاه معتبر دیگر در جهان می‌توان نمونه‌های زیر را نام برد:

دانشگاه میشیگان

دانشگاه هنگ کنگ

دانشگاه هاروارد

دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو TMDU

دانشگاه کوتنبرگ

موسسه کارولینسکا (KI)

دانشگاه برن

آزمون‌های مرتبط با رشته دندانپزشکی

آزمون های دندان پزشکی

اکثر دانشگاه‌ها در سراسر جهان برای پذیرش دانشجو در رشته دندانپزشکی، از نتایج آزمون‌های ورودی برای ارزیابی دانشجویان استفاده می‌کنند. دانشجویانی که قصد دارند در رشته دندانپزشکی تحصیل کنند باید علاوه‌بر داشتن سابقه تحصیلی بسیار قوی، در آزمون‌های ورودی مربوط به رشته دندانپزشکی نمرات قابل قبولی کسب کنند. هر دانشگاهی آزمون ورودی خاصی را برای رشته دندانپزشکی در نظر گرفته است.

آزمون DAT

اکثر دانشجویانی که قصد دارند دریکی از دانشگاه‌های آمریکا یا کانادا در رشته دندانپزشکی تحصیل کنند باید در آزمون ورودی (DAT) شرکت کنند.

این آزمون توانایی علمی و ادراکی دانشجویان را ارزیابی می‌کند.

آزمون ورودی UCAT

اکثر دانشگاه‌های انگلستان برای پذیرش و ارزیابی متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی از (آزمون UCAT) استفاده می‌کنند. دانشجویانی که می‌خواهند دریکی از دانشگاه‌های انگلستان در رشته دندانپزشکی تحصیل کنند باید در این آزمون نمره خوبی را کسب کنند تا جزء واجدین شرایط برای تحصیل در رشته دندانپزشکی باشند.

آزمون ورودی استعداد تحصیلی سوئد

آزمون استعداد تحصیلی سوئد که به آن SweSAT یا Högskoleprovet هم می‌گویند، یک آزمون ورودی استاندارد در سوئد است. داوطلبانی که قصد تحصیل در کشور سوئد رادارند باید در آزمون استعداد تحصیلی سوئد شرکت نمایند و نمره بسیار خوبی را در این آزمون کسب کنند. برای شرکت در این آزمون هیچ‌گونه محدودیتی در رابطه با تابعیت، وضعیت اقامت یا سن وجود ندارد؛ بااین‌حال این آزمون فقط به زبان سوئدی برگزار می‌شود؛ بنابراین مهم است که داوطلبان به زبان سوئدی مسلط باشند.

بازار کار و درآمد دندان‌پزشکی ازنظر دندان‌پزشکان چطور است:

بازارکاردندان پزشکی

 برای دندانپزشکی کار دولتی خیلی تعریف‌شده نیست در دندان‌پزشکی بیشتر کار خصوصی است یعنی در مطب‌های خصوصی انجام می‌شود که خوب تمایل پزشک‌ها، دندان‌پزشک‌ها کلاً به همین سبک از کار است نه کار دولتی، چون کار دولتی هم کیفیت خیلی پایینی دارد و هم شرایط خاص و بدی دارد و حتی خیلی از مریض‌ها ترجیح می‌دهند جاهای دولتی برای پزشکی نروند چون یک‌ذره کیفیت کار کمِ، کار و درآمد در دندان‌پزشکی خوب نسبت به پزشکی خیلی زودتر شروع می‌شود. برای پزشکی یک درآمد خوب عملاً بعد از ۱۳، ۱۴ یا ۱۵ سال شروع می‌شود، برای دندان‌پزشکی می‌تواند بعد از ۶ سال اتفاق بیفتد و درآمد در دندان‌پزشکی اگر قرار است با پزشکی مقایسه شود خوب پزشکی بهتر است اما خیلی وقت‌ها یک تخصص پزشکی رو مقایسه می‌کنند با یک دندان‌پزشک عمومی، مثلاً یک دندانپزشکی عمومی روزی یک‌میلیون درآمد دارد ولی مثلاً یک متخصص مغز و اعصاب روزی چهار میلیون مثلاً درآمد دارد، یعنی چهار برابر درامد دارد اما این نکته را دقت نمی‌کنند که این شخص متخصص است و خوب شما هم در دندانپزشکی هم باید یک متخصص را با یک متخصص جراحی فک و صورت یا متخصص رادیولوژی یا متخصص ارتودنسی مقایسه شود به‌علاوه مسیری که طی شده رو هم باید در نظر گرفت و به آن دقت کرد و هرچقدر هم سخت باشد شش سال بوده و آن مسیر هرچقدر هم حالا سخت یا غیر سخت یا حالا هر طور، به‌هرحال ۱۳ سال، ۱۴ سال، ۱۵ سال از عمر شخص را گرفته است. البته این راهم در نظر بگیریم که درآمد دندان‌پزشکان با توجه به محل و شرایط کار متفاوت است.

اگرمیخواهید درباره رشته علوم تغذیه بیشتر بدانید شمارابه این مطلب دعوت می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *